Main » 2009 » Mars » 16 » KurioZitete
KurioZitete
1:33 PM
-Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
-Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
-Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
 
 
-Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
-Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
-Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
-Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
-Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
 
 
-Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
-Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
-DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
-Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
 
-Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
-Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.
-Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
-1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
 
-Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.
-Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.
-Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.
 
  
-Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.
-Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
-Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
-Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
 
 
-Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
-Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.
-Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.
-Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.
-Zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.
-Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte.
 
 
-Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.
-Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
-Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë.
-Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
 
 
-Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.
-Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin.
-Çdo 1 person nga10 persona në botë jetojnë në ishull.
-Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.
 
-Megjithëse në botë ka më shumë se 600
milionëtelefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.
-Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.
-Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
 
 
-Në Romën Antike veza gjendej vetëm në tavolinat më të rëndësishme dhe ruhej vetëm për miqtë më të rëndësishëm.
-Në Egjypt veza konsiderohej një privilegj dhe monopol i faraonëve, sacërdotëve dhe shtresave të larta të shoqërisë.
-Qytetërimet antike, egjiptianët, persianët, grekët e romakët, e kanë kuptuar mjaft mirë se veza e pulës është burim energjie dhe vlerash të papërsëritshme ushqimore.
 
-Në botë veza konsiderohet si ushqimi që ka furnizuar për shekuj me radhë proteinën më të mirë me origjinë shtazore dhe si ushqimin që ka shpëtuar popuj të tërë nga rreziku i të mosushqyerit ose të ushqyerit të keq.
-Persianët kishin një ritual të përhershëm që konsiston në këmbimin e vezëve si shenjë e fillimit të pranverës. Arsyeja e këtij rituali qëndron në besimin se veza është embrioni i jetës. (rikthimi i botës në jetë pas ndërprerjes letargjike gjatë dimrit)

-E njëjta gjë sot përdoret gjatë pashkëve kristiane të cilat jo rastësisht janë në pranverë pasi japin kuptimin thellë të rikthimit në jetë. (përplasja e vezëve të lyera)
-Eskymo, një komb që jeton në veri të Europës në mes të borës e të akullit, përvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezë me të cilat plotësojnë shumë mirë nevojat ushqimore të trupit.
 
 
-Clemenceau, burri më i fortë i Francës dhe Tigri i luftës së Përgjithshme, hante 8 vezë në mëngjes dhe 5 vezë në mbrëmje.
-Në vendet e zhvilluara përqindja e të rritureve qe martohen ka rënë nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
 
 
-Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6 %.
-Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
-Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.
-Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin.
-Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
 
-Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
-Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.
-Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.
-Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
-Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
-Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
-Peshkaqenët nuk sëmuren.
 
 
-Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
-Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
-Njeriu më i gjatë është 2.75 cm.
-Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.
Views: 188 | Added by: Fattlumm | Rating: 5.0/1 |
Total comments: 2
2013-03-06 Spam
2. excorts
I just added your RSS Feed on my RSS reader, it is so nice to read your blog.:;-;~

2012-11-15 Spam
1. Paris escorts
Ничего себе этот блог фантастические я люблю читать ваши сообщения. Следите за хорошую работу! Вы знаете , многие люди охотились вокруг этой информацией , вы можете помочь им значительно. привет!

Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]